کتابداران

این وبلاگ متعلق به دانشجویان کتابداری کارشناسی ارشد ورودی 89 دانشگاه تهران شمال می باشد.

کاغذکاغذ

. ورقه‌ای نازک، صاف، مسطح، و مات که عمومآ از الیاف گیاهی (لیفی) ساخته می‌شود، کاغذ نامیده می‌شود. کاغذ در زندگی اجتماعی بشر مصارف متعددی دارد، ولی بیشتر برای نوشتن و چاپ بر روی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. واژه کاغذ ظاهرآ ریشه سانسکریت دارد و از آن زبان وارد زبان فارسی شده است. معادل آن در زبان‌های اروپایی از واژه پاپیروس گرفته شده است. در زبان عربی به آن ورقه و صحیفه گفته می‌شود. واژه قرطاس نیز که امروزه در زبان فارسی برای کاغذ به‌کار برده می‌شود از کلمه یونانی خارتس، به معنی چیزی که بر آن می‌نویسند، اخذ شده است (1: ج 2، ص 2143).

 

ادامه مطلب
+ گروه کتابداری ارشد ; ٤:٢٩ ‎ب.ظ ; ٢٥ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

رده‌بندی کتابخانه‌ای

رده‌بندی کتابخانه‌ای. در مفهومی کلی، هرگونه نظمی که به مدارک داده می‌شود ـ بر اساس نویسنده، عنوان، موضوع، یا شکل فیزیکی ـ نوعی رده‌بندی است، ولی در مفهومی محدودتر، منظور از رده‌بندی کتابخانه‌ای همان ساماندهی نظامدار مدارک بر اساس موضوع است. فدراسیون بین‌المللی سندپردازی (فید)[1]  رده‌بندی را چنین بیان کرده است: "مقصود از رده‌بندی، هر نوع روشی جهت ایجاد روابط کلی میان واحدهای معنایی بدون در نظر گرفتن نوع سلسله مراتب موجود در نظام‌هاست...".

ادامه مطلب
+ گروه کتابداری ارشد ; ٤:٢٦ ‎ب.ظ ; ٢٥ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

رده‌بندی دهدهی دیویی

 

رده‌بندی دهدهی دیویی[9] . این رده‌بندی پراستفاده‌ترین نظام رده‌بندی کتابخانه‌ای جهان به زبان انگلیسی، تألیف دیویی، ملویل[10]  (1851-1931)، کتابدار نامی امریکایی است که نخستین بار در سال 1876 منتشر شد.

ادامه مطلب
+ گروه کتابداری ارشد ; ٤:٢۳ ‎ب.ظ ; ٢٥ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

کتابت را جا بگذار!


کتابت را جا بگذار


جا گذاشتن کتاب در مکان‌های عمومی رقتاری است که اکنون در ایتالیا و فرانسه هم رو به فزونی گذاشته. کسی که کتابش را در مکانی عمومی رها می‌کند، هویت خود را آشکار نمی‌کند و ادعایی هم بابت قیمت کتاب ندارد، اما یک درخواست از خواننده یا خوانندگان احتمالی بعدی دارد: "شما نیز بعد از خواندن کتاب، آن را در محلی مشابه قرار دهید تا دیگران هم بتوانند از این اثر استفاده کنند." رول هورنباکر نخستین کسی بود که این حرکت را انجام داد. او یک فروشنده کامپیوتر در ایالت میسوری امریکا بود و نام این رفتار را Book Crossing گذاشت؛ یعنی کتاب در گردش. در فرانسه کتاب‌های در حال گردش از 10 هزار جلد فراتر رفته است. این رفتار جدید را می‌شود به نوعی "کمپین کتابخوانی" یا "کمپین به اشتراک گذاشتن کتاب" در نظر گرفت؛ کمپینی که می‌تواند به مثابه یک پروژه فرهنگی قابل تامل باشد.

حالا رفتار مذکور به قدری در غرب رواج یافته که کم‌کم از ترکیه نیز سر درآورده است. در ترک‌بوکو – یکی از شهرهای ساحلی ترکیه – کنار دریا قدم می‌زدم که کتابی روی شن‌ها توجهم را جلب کرد. فکر کردم حتما صاحب کتاب‌ فراموش کرده آن را با خود ببرد. برش داشتم و همین‌که چشمم به صفحه اولش افتاد؛ از خوشحالی در پوست خود نگنجیدم. در صفحه اول کتاب یک نفر متن زیر را نوشته بود:

"من این کتاب را با علاقه خواندم و آن را در همان مکانی که به آخر رسانده بودم رها کردم. امیدوارم شما هم از این کتاب خوش‌تان بیاید. اگر از آن خوش‌تان آمد بخوانید و گرنه در همان نقطه‌ای که پیدایش کرده‌اید، بگذارید بماند اگر کتاب را خواندید شماره‌ای به تعداد خوانندگان اضافه کنید و با ذکر محل پایان مطالعه، در جایی رهایش کنید."

در همان صفحه دستخط سومین خواننده توجهم را جلب کرد: "خواننده شماره سه در ترک‌بوکو". پس تا به‌حال سه نفر که همدیگر را نمی‌شناسند این کتاب را خوانده‌اند. طبق اصلاعات موجود در همان صفحه، خواننده اول کتاب را در استانبول و خواننده دوم در شهر بُدروم مطالعه‌ی آن را به پایان رسانده و رهایش کرده بود.

برای این سنت جدید کتابخوانی سایت اینترنتی‌ای راه‌اندازی شده تا علاقمندان بتوانند با عضویت در آن به رهگیری کتاب‌هایی که رها کرده‌اند، بپردازند. توصیه می‌کنم سری به سایت bookcrossing.com بزنید. طبق اطلاعات موجود در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 500 هزار جلد کتاب که اطلاعات‌شان در این سایت ثبت شده در حال گردش هستند. هدف گردانندگان سایت یاد شده، تبدیل کردن دنیا به یک کتابخانه‌ی بزرگ است. از این به بعد اگر در کافه، در لابی هتل، یا سالن انتظار سینما کتابی را پیدا کردید، تعجب نکنید چون ممکن است با یک جلد "کتاب در گردش" روبرو شده باشید... (به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهر کتاب)

این مطلب را ازروزنامه شرق گرفته‌ام، مورخ یکشنبه 14 شهریور 1389، ش. 1054، صفحه: 9، ب قلم خانوم مرضیه رسولی.

وجیهه وکیلی

+ گروه کتابداری ارشد ; ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ ; ٢۱ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

مربوط به درس ذخیره و بازیابی اطلاعات

 

Meadow, charles . Text Information Retrieval systems. P. 21 – 23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورت باز نشدن، از طریق لینک های زیر هم می توانید صفحات مورد نظر را دانلود کنید.

http://www.4shared.com/photo/k9xF5WOi/1_online.html

http://www.4shared.com/photo/xnKH9xP5/2_online.html

http://www.4shared.com/photo/-8jAzDNq/3_online.html

http://www.4shared.com/photo/cpr6nJVT/4_online.html

                                                                                               طرفه ابطحی

+ گروه کتابداری ارشد ; ٤:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۸ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com
+ پرشین بلاگ ; ۱:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱٥ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()