کتابداران

این وبلاگ متعلق به دانشجویان کتابداری کارشناسی ارشد ورودی 89 دانشگاه تهران شمال می باشد.

proquest , end not web

ProQuest ، endnote

استاد مربوطه :سرکار خانم دکتر وزیرپور

مربوط به درس ذخیره وبازیابی اطلاعات

تهیه کننده :سمیرا باقری

آذرماه 1389

 

ProQuest مجموعه ای از پایگاههای اطلاعاتی است که شامل مقالات نشریات علمی پایان نامه ها ،سخنرانی ها،گزارش ها و....می باشد.که به صورت چکیده ،تمام متن به همراه تصویر ارائه می دهد.بیش از نیمی از مقالات به صورت تمام متن می باشد روز آمدی وسرعت در انتقال اطلاعات از ویژگی های این سرویس است ترجمه چکیده مقاله ها از انگلیسی به زبان های چینی ،فرانسه و... موجود است.

 این مجموعه اطلاعاتی از ناشران مختلف از قبیل    oxford,springer,CRCPress  ...راجمع آوری کرده است وامکان دسترسی به متن کامل مقالات وپایان نامه ها را برای محققین فراهم می کند. یکی از مهمترین واساسی ترین پایگاههای اطلاعاتی موجود در ProQuest ، پایگاه  اطلاعات پایان نامه ها می باشد که بیش از 2/2میلیون پایان نامه را پوشش می دهد. که متن کامل حدود 700 هزار عنوان از آنها در دانشگاههای ایران قابل دسترسی می باشد.

 

پوشش موضوعی

بازرگانی ومدیریت،حسابداری ،امور بانکی علوم انسانی   وعلوم اجتماعی وآموزشی،مراجع عمومی ،تکنولوژی وعلوم شامل کامپیوتر،برق  ومخابرات،پزشکی وغیره..... می باشد.

 

 

انواع روشهای جستجو در این پایگاه

   basic search: ساده ترین روش جستجو می باشد که با انتخاب کلید واژه های مورد نظر جستجوی مورد نظر را انجام دهید.

   advanced search: این جستجو همانند جستجوی ساده است با این تفاوت که گزینه های بیشتری را برای جستجو در اختیار می  گذارد. دراین جستجو شما چند باکس برای جستجو در اختیاردارید ومی توانید چند عبارت جستجو را با هم وبا استفاده از عملگرها جستجو کنید

  • topics

 در جستجوی موضوعی شما می توانید به راهنمای موضوعی ProQuest دست یابید و با وارد کردن موضوع مورد نظر و انتخاب گزینه   suggested topics که یک سیستم هوشمند مبتنی بر تزاروس می باشد ودرحقیقت از واژگان کنترل شده  و راهنمای موضوعی سلسله مراتبی برای بهبود جستجو به صورت سیستماتیک استفاده می شود وبا انتخاب یک کلید واژه اصطلاحات مرتبط با آن را مشاهده کرده وبه عبارت جستجوی پیشنهادی دست یافت.

 

  • Browse: با انتخاب این گزینه می توان گزارشهایی در مورد صنایع وبازارهای مختلف،گزارشهای مربوط به کشورهای  گوناگون و غیره ...را مرور کرد.

 

    publication: با انتخاب این گزینه می توان لیست الفبایی مجلات را مشاهده و یا به صورت کلید واژه ای به جستجوی مجله خاصی  پرداخت همچنین بسیاری از مجلاتی که به صورت پیوسته online)) ویا چاپی برای مراکزی که این پایگاه را مشترک هستند قابل دسترسی نیست را می توان در این قسمت مشاهده نمود.

 

انواع خروجی گرفتن

بعداز انتخاب رکوردهای مورد نظردر صفحه نتایج جستجوگزینه های (email ,cite ,Export)  را مشاهده می کنید که با استفاده ازگزینه  email می توان رکوردهای انتخاب شده  را به آدرس پستی خود ویا دیگران ارسال نمایید. با استفاده  از گزینهcite   می توانید اطلاعات کتابشناختی رکوردهای منتخب را با استفاده از یکی از فرمتهای پیشنهادی سایت  دریافت وذخیره نمایید. با استفاده از گزینه Export رکوردهای انتخابی را به یکی از نرم افزار های مدیریت اطلاعات علمی مانند end note web ارسال نمایید.

 

تنظیم آگاهی رسان ((set up Alert

در صفحه نتایج گزینه ((set up Alert برای استفاده از سیستم آگاهی رسانی قابل استفاده است این سیستم به شما این امکان را می دهد که بدون ورود به صفحه ProQuest ازمجموعه مقالاتی که بعد از روز آمدشدن مجموعه به آن اضافه می شود آگاه شوید. برای استفاده از Alert نیاز به عضو شدن ندارید آدرس پست الکترونیکی شما دریافت ورکوردهای مرتبط با موضوع شما بعد از روز آمد شدن برای شما ارسال می شود.

برای جستجو در این پایگاه اطلاعاتی به آدرس http://ProQuest.umi.com/login مراجعه کنید.

 

 

 

 


نرم افزار مدیریت اطلاعات علمی

  Endnote

 

با توجه به اینکه امروزه مدیریت اطلاعات شخصی برای    پژوهشگران حوزه های مختلف یک دغدغه شده است،شرکت Thomsonجهت راحتی پژوهشگران نرم افزار EndNote که یکی از بهترین نرم افزارهای کاربردی مدیریت اطلاعات شخصی و کتابشناختی در روند پژوهش  می باشد ؛ را به کاربران خود عرضه کرده است. EndNote کمک بسیار مؤثر و چشمگیری به پژوهشگران و نویسندگان مقالات علمی در زمینه مدیریت مستندات، نوشتن مقاله، نشرمقاله بر اساس  استانداردهای مختلف ناشرین بین‌المللی ، می‌نماید.

End Note     دو نسخه دارد:

   نسخة  تحت وب، نسخة رومیزی (Desktop)

 

روشهای دسترسی به ابزار Endnote web

        1- دسترسی مستقیم از طریق آدرس

www.myendnoteweb.com 

        2 – دسترسی از طریق سایت isi

http://isiknowledge.com

 

 

نسخه تحت وب این نرم افزار با عنوان EndNote Web ازطریق پایگاه اطلاعاتی ISI بطور رایگان دردسترس  کاربران قرار گرفته است . کاربران می توانند هنگام جستجو، نتایج حاصل از جستجو را در این نرم افزار وارد،  سازماندهی، به اشتراک و استخراج نمایند. این نرم افزار با ارائه بیش از 2300 استاندارد نشر مقاله و انواع فرمتهای پذیرفته شده بین المللی رفرنس نویسی، با یکپارچه شدن با  نرم افزارWORD کمک شایانی به پژوهشگران ودانشجویان  در حین نوشتن مقاله و پایان نامه و هم به هیات تحریه مجلات علمی  وهیات داوران می کند. با این نرم افزار می توان یک فایل شخصی ایجاد کرد و منابع و مآخذی که برای نوشتن مقاله، کتاب و هر نوشته تحقیقاتی دیگر مورد استفاده قرار گرفته است را مدیریت و آنها را در یک فرمت نوشتاری استاندارد ذخیره نمود. همچنین قابلیت جستجوی مقالات در پایگاهها و ذخیره کردن اطلاعات مورد نیاز در فایل شخصی را فراهم   می‌کند.این نرم افزار به عنوان یک ویرایشگر کمکی برای پردازشگر word عمل کرده  و فرایند مقاله نویسی را تسهیل می کند وبه ما کمک می‌کند که تمام کتابشناسی مقدماتی را جستجو و در یک محیط وارد کنیم.نسخه تحت وب فقط برای موسساتی که مشترک Knowledge  ISI Web of هستند قابل دسترسی می باشد.

موارد کاربرد Endnote

 

        مدیریت در مستندات مقاله

   تغییر و تبدیل مقاله به فرمت انتشار مورد نظر در محیط word و در محیط Endnote web

        تدوین و نوشتن مقاله به صورت online

        ذخیره نتایج جستجو در پایگاه ISI در endnote

        ویرایش و به اشتراک گذاری حوزه کاری با سایر کاربران

 

 

کاربرد ابزارهای Endnote web  در محیط word

ایجاد استنادهای درون متنی، پانویس ها و فهرست منابع وماخذ  که با استفاده از آن می توان استنادها یا همان منابع موجود در کتابخانه End note web  را بدون ترک واژه پرداز word جستجو  کرد. انتخاب منبع جهت درج استناد درون متنی  که با این کار ارجاع درون متنی، در جایی که مکان نما قرار دارد وارد متن می شود، و البته در پایان متن هم ، اطلاعات کامل کتاب شناختی آن وارد می شود. منبع به طور خودکار وارد فایل شده و در نهایت فهرست منابع و ماخذ تشکیل می شود همچنین امکان  تغییر فرمت و ساختار ماخذ نویسی و استنادهای درون متنی براساس یکی از روشها و مجلات موجود وجود دارد.

 

منابع

 

 1.www.modares.ac.ir

2 . www.myendnoteweb.com

3 . www.c-library.um.ac.ir

4 . www.rose-net.com

5 . www.library.aut.ac.ir

6 . http://diglib.tums.ac.ir

+ گروه کتابداری ارشد ; ٢:٢۸ ‎ق.ظ ; ٢٢ آذر ۱۳۸٩
comment نظرات ()