کتابداران

این وبلاگ متعلق به دانشجویان کتابداری کارشناسی ارشد ورودی 89 دانشگاه تهران شمال می باشد.

RSS چیست؟

 

فن آوری RSS به منظور رساندن اطلاعات روزآمد به استفاده کنندگان بالفعل از اهمیت فراوانی برخوردار است. به بیان ساده تر RSS مخفف Really Simple Syndication  به معنی تشکیل ارتباط های بسیار ساده است. در واقع این فن آوری به شما اجازه میدهد اطلاعات مورد نیاز خودمان را از سایت ها و منابعی که از RSS پشتیبانی می کنند، به دست بیاوریم. وظیفه اصلی RSS قابل دستیابی کردن اطلاعات و صرفه جویی در زمان است .با استفاده از RSS می توانید آخرین عناوین سایت های دیگر را با به روز رسانی خودکار در سایت خود قرار دهید.

  RSS یک پروتکل مبتنی بر XML است که می تواند برای خلاصه برداری ساده اما غنی از وب سایت ها نیز بکار برود. در واقع RSS نوعی سرخط خبرها و اخبار وب سایت هاست که می توانید با مرور آن ها پی به اهم اخبار حوادث جدیدی که در وب سایت های مورد نظرتان منتشر شده اند, ببرید. به عبارت دیگر, RSS یکی از مشتقات XML می باشد. XML یکی از پدیده های بسیار بسیار مهم در دنیای وب و اینترنت تلقی می شود که یک زبان نشانه گذاری (همانند HTML ، XHTML، WML و ...) بوده و قابلیت انعطاف و سخت گیری های خاص خود را نیز دارد.

در واقع این فن آوری به شما اجازه میدهد اطلاعات مورد نیاز خودمان را از سایت ها و منابعی که از RSS پشتیبانی می کنند، به دست بیاوریم. ماهیت این گونه سایت ها به گونه ای است که دائم در حال تغییر است و ما نیاز داریم که در لحظه تغییر از آن مطلع شویم. به این ترتیب سایت های خبری، وبلاگ ها، منابع خبری مالی و اقتصادی و ... از جمله استفاده کنندگان از RSS می توانند, باشند.

 حال در نظر بگیریم که نرم افزاری روی کامپیوتر ما نصب است که به طور اتوماتیک به سایت هایی که برایش در نظر گرفته ایم مراجعه می کند و در صورت وجود اخبار تازه، نسبت به نمایش آن برای ما اقدام می کند که در واقع کار جالبی میباشد و این کاری است که RSS برای ما انجام می دهد. البته سایت های مورد نظر ما می باید نرم افزار مدیریت اطلاعات را در سایت خود فعال کرده باشد و این امکان را برای همه یا تعدادی از بازدید کنندگان خود فراهم بیاورند تا با مراجعه اتوماتیک نرم افزاری دیگر که به آن RSS Reader  می گویند اطلاعات جدید قابل دریافت باشد. به عبارت دیگر به مانند هر سرویس تحت وب دیگر، این سرویس نیز نیاز به یک برنامه در سمت سرویس دهنده یا Server Side و یک برنامه در سمت سرویس گیرنده یا User Side دارد. از آنجایی که کاربرد این فن آوری در حال حاضر بیشتر در سایت های خبری و جهت جمع آوری اخبار برای کاربران است به آن News Aggregator یا جمع کننده خبر نیز می گویند.

 این ابزار یا سرویس به خصوص برای کسانی که مجبور و یا مایل هستند در روز به چندین سایت خبری سرکشی کنند بسیار مفید و کارآمد خواهد بود.

در واقع فن آوری RSS به کاربران اینترنت و صاحبان سایت های مختلف اجازه می دهد که با عضویت در سایت های موردنظرشان نسبت به تغییرات لحظه ای آن سایت باخبر شوند.

کاربردهای RSS

از کاربردهای RSS  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)اطلاع از آخرین تغییرات در وبلاگ های مورد علاقه شما؛

2)اطلاع از آخرین اخبار؛

3)ساخت سایتی خبری با موضوع خاص مثلا" سایتی ورزشی که اقدام به جمع آوری اخبار ورزشی از سایر سایت های خبری میکند؛

4)به روز کردن موتورهای جستجو؛

5)جمع آوری فایل های Multimedia  نظیر  MRSS یا Media RSS درموتور کاوش یاهو البته کاربرد RSS به موارد بالا محدود نمی شود .

مزایای RSS

 با گسترش روزافزون وب، دستیابی به محتوای مورد نیاز و به روز، کار مشکل و زمان بری است. RSS  این مشکل را حل می کند. RSS  این امکان را می دهد که به راحتی و بدون نیاز به مشاهده روزانه سایتهای مورد علاقه ، از محتوا و به روز رسانی های آنها مطلع شوید. وظیفه اصلی RSS قابل دستیابی کردن اطلاعات و صرفه جویی در زمان است با استفاده از RSS  می توانید آخرین عناوین سایت های دیگر را با به روز رسانی خودکار در سایت خود قرار دهید. به عبارت دیگر, مهم ترین مزیت RSS ذکر شد. شما به راحتی می توانید با نصب یک نرم افزار ساده، لیست کاملی از وبلاگ ها و وب سایت های مورد نظرتان را ایجاد کنید که چند لحظه پس از ارسال مطلب جدید از طرف وب سایت یا وبلاگ مورد نظرتان، پیام به روز شدن آن در روی صفحه مونیتور شما ظاهر خواهد شد و شما خواهید توانست عنوان و خلاصه مطلب را بخوانید.

نگین حسینی - وجیهه وکیلی

 

 

 

+ گروه کتابداری ارشد ; ٩:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱٢ دی ۱۳۸٩
comment نظرات ()