نرم افزار سیمرغ

ذخیره و بازیابی اطلاعات

نام استاد: سرکار خانم وزیرپور

نام گردآورندگان: نوحی جهرمی

شاهوردی زاده

دهقانی پیشه

اصغرنیا ویند

 

         سیمرغ با معماری چندلایه  قابلیت انطباق و اجرا تحت سیستم عاملهای شبکه Novell و Windows را داشته و با پشتیبانی پروتکل http توانایی نصب و اجرا در محیطهای اینترنتی/اینترانتی را داراست.

         لذا مراکز میزبان سیمرغ، قادر خواهند بود علاوه بر امکان انجام کارهای جاری کتابخانه از راه دور ،  با قرار دادن پایگاههای اطلاعاتی خود  در سایت مرکز یا سازمان خود، از این طریق منابع اطلاعاتی خود را در شبکه جهانی اینترنت معرفی کنند و به اطلاع رسانی در عرصه جهانی بپردازند. علاوه بر این طراحی مدرن سیمرغ با بهره گیری از تکنولوژی XML این امکان را به کاربر می دهد که برخلاف نرم افزارهای نسل قدیم که تنها یک مرکز را در اختیار کاربر قرار می داد،  همزمان در چند مرکز یا تمامی مراکز دارای سیمرغ به جستجوی منابع اطلاعاتی بپردازد. به عبارت دیگر با استفاده از سیمرغ رویای بهم پیوستن کتابخانه ها بتدریج به حقیقت می پیوندد و مفهومی بنام شبکه کتابخانه ها به واقعیت نزدیک می شود.

         شایان ذکر است که امکانات جدید این نرم افزار،  قابلیت مدیریت اطلاعات چندرسانه ای (متن، صدا، تصویر، فیلم ) را ایجاد کرده و دامنه اطلاعات را از اطلاعات کتابشناختی گسترش داده است. لذا در حال حاضر کتابخانه ها می توانند با استفاده از بانکهای طراحی شده در سیمرغ، امکان دسترسی به  متن کامل (Full Text) مقالات و اسناد را به پژوهشگران و جستجو کنندگان بدهند. این امکان گامی است در جهت تشکیل کتابخانه های دیجیتال (Digital Libraries)

         انواع پیکره بندی سیمرغ در محیط شبکه

         با توجه به پیاده سازى ساختار کارگزار - مشترى (Client/Server) در نرم افزار سیمرغ ، این نرم افزار از سه بخش اصلى تشکیل شده است که عبارتند از :

          سرور سیمرغ

          سرویس دهنده اینترنتى سیمرغ

          نرم افزار کاربر سیمرغ

         پیکره‌بندى سیمرغ در محیط شبکه داراى دو ساختار اصلى مى‌باشد :

         سیستم امانات تک استفاده کننده

         د‌‌‌‌‌راین نوع پیکره بند‌‌‌‌‌ی از یک سرور Windows 2000/2003 هم به عنوان سرور پایگاههای کتابشناختی و هم به عنوان سرور وب سیمرغ استفاد‌‌‌‌‌ه می‌گرد‌‌‌‌‌د

 

 

         سیستم امانات چند استفاده کننده

             د‌‌‌‌‌‌راین نوع پیکره بند‌‌‌‌‌‌ی از د‌و سرور Windows 2000/2003 یکی به عنوان سرور پایگاههای کتابشناختی و هم به عنوان سرور وب و یکی به عنوان سرور امانات سیمرغ استفاد‌‌‌‌‌‌ه می‌گرد‌‌‌‌‌‌د .

        

 

 

پورتال وب سیمرغ

در معماری چندلایه سیمرغ، کاربران از دو طریق می توانند به سرور های سیمرغ متصل شوند:

q    از طریق کلاینت تحت ویندوز سیمرغ (Simorgh Client) : در این روش هر کاربر برای اتصال به سرورهای سیمرغ باید ابتدا نرم افزاری به نام کلاینت تحت ویندوز (Simorgh Client for windows) را در کامپیوتر خود نصب کند و سپس از طریق آن به سرورهای سیمرغ متصل گردد.

q        از طریق پورتال وب (Web Access):

q    پورتال وب بخشی است که تنها امکان جستجوی همزمان در مراکز اطلاع رسانی را به کاربران می دهد. در این روش نیازی به نصب کلاینت وجود ندارد و کاربران می توانند با وارد کردن آدرس پورتال وب مربوط به یکی از مراکز سیمرغ ، به سرور های موجود و فعال در شبکه سیمرغ متصل شده و به جستجو در کتابخانه ها بپردازند.

جستجوی همزمان(دوبلین)


همزمانی در جستجو مستلزم دو شرط می باشد:
1) امکان جستجوی همزمان در مراکز اطلاع رسانی مختلف
2) امکان جستجوی یکسان و همزمان در اسناد و منابع متفاوت.
در نرم افزار سیمرغ، شرط اول با ایجاد شبکه همزمان سیمرغ عملی شده و شرط دوم با پشتیبانی مدل دوبلین (
Dublin Core) عملی شده است.

پشتیبانی استاندارد دوبلین(Dublin Core)

         در مراکز اطلاع رسانی منابع و اسناد و مدارک متنوعی وجود دارد که اگر بخواهیم مانند گذشته، برای هر کدام از این اسناد مداخل جستجوی بخصوصی طراحی کنیم، آنگاه جستجو و بازیابی تمام مدارک با دشواری انجام خواهد شد. برای مثال در پایگاه کتابهای فارسی فیلدی به نام "موضوع" وجود دارد. در پایگاه "مقاله های فارسی" این فیلد موجود نیست و به جای آن فیلد "توصیفگر" قرار دارد. یا فرض کنید پایگاه "پایان نامه های فارسی" فیلدهای خاصی مانند "استاد راهنما"، "استاد مشاور" و "رشته تحصیلی" دارد که این فیلدها به همین نام در هیچ پایگاه دیگری وجود ندارد.

         حال اگر کاربری بخواهد در منابع مختلف به دنبال مطلبی جستجو کند با تعداد متعدد و متنوعی از پایگاهها و مداخل اختصاصی برای جستجو روبرو شده و این کار را برای او دشوار خواهد بود. به همین دلیل نیاز به وجود یک سری مداخل فراگیر و مشترک میان تمام منابع حس می شد که برای این کار مدل دوبلین Dublin Coreتوسط متخصصین و سازمانهای معتبر کتابداری و اطلاع رسانی طراحی و عرضه شده است

نمایش فرم کامل (دوبلین)

Ø     ناحیه نمایش اطلاعات رکوردشامل 3 بخش است :

Ø     ناحیه نمایش اطلاعات فایل الکترونیک

Ø    
ناحیه نمایش اطلاعات کتابشناختی و تصویر کوچک

/ 0 نظر / 23 بازدید