نرم افزار پارس آذرخش

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

گروه کتابداری و اطلاع رسانی

موضوع: ارزیابی نرم افزار پارس آذرخش

استاد :سرکار خانم  دکتر وزیر پور

صدیقه عباسپورتهیه و تنظیم:مهناز غیاثی ؛فاطمه معدنی؛   النازابراهیمی  ؛

مقطع کارشناسی ارشد

نیمسال اول 1389

        دانشگاه سازمان پیچیده‌ای است که تربیت متخصصان جامعه را در رشته‌های گونان جهت رویارویی با عصر دانش برعهده دارد. امروزه دانشگاه‌ها با امکانات و تسهیلات بسیار زیاد، دانشجویان متعدد و متنوع به سازمان‌های بزرگ و پیچیده‌ای تبدیل شده‌اند و درصدد هستند تا از این منابع مادی و معنوی در جهت خدمت به جوامع حداکثر استفاده را کنند. یکی از امکاناتی که دانشگاه‌ها را در رسیدن به این هدف یاری می‌کند کتابخانه دانشگاه می‌باشد. از عواملی که در موفقیت کتابخانه‌های دانشگاهی نقش بسزایی دارد، تطبیق ساختار سازمانی آنها با نیازها و تغییرات محیطی می‌باشد تا بتوانند اهداف دانشگاه را در دنیای متلاطم امروزی برآورده سازند.انتظار دانشجویان از این کتابخانه‌ها دسترسی سریع به اطلاعات در 24 ساعته شبانه‌روز و در هر مکان می‌باشد و سیستم کتابخانه‌ای باید با اجازه دسترسی به خدمات کتابخانه در هر زمان انتظارات کاربران خود را برآورده سازد. امروزه در دنیای دیجیتالی دانشجویان در نهادهای دانشگاهی دیجیتال زندگی می‌کنند و دسترسی به منابع کتابخانه‌ها می‌تواند حتی از طریق یک لپ تاپ در هر مکانی غیر از کتابخانه فراهم شود. دانشگاه محلی کاملا پویا و جایگاه دانشجویان و محققانی است که خواهان کتابخانه‌هایی توانا در امر جمع‌آوری، مدیریت، حفظ و اشاعه دانش هستند و این بدان معناست که حوزه انتظار آنها از کتابخانه به عنوان کلیدی در ارائه خدمات تخصصی بالا می‌باشد.در نرم افزارهای موجود توجه باید حمایت و پشتیبانی از کتابخانه‌های دانشگاهی و تمرکز بر مسائلی باشد که در رسالت دانشگاه تعریف شده است. نرم افزار کتابخانه باید مجموعه‌ای جامع از نرم‌افزارهاجهت تقویت و بهبود نقش کتابخانه‌ها و افزایش دانش مدیران باشد و علاوه بر فراهم نمودن دسترسی آسان دانشجویان و محققان به دانش الکترونیکی و منابع، در حیطه دانشگاه و سراسر جهان، حتی کارکنان کتابخانه نیز دارای انسجام و یکپارچگی در امر خدمات و مدیریت مجموعه‌های خود باشند.

        شرکت پارس‌آذرخش در تاریخ 1367/6/21 تحت شماره 72063 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران ثبت شد. این شرکت با هدف فراهم‌­آوری و تهیه مواد کتابی و غیرکتابی و ارائه سرویس‌­های مربوط به کتابخانه و مراکز اسنادی کشور پا به عرصه اطلاع­رسانی نهاد.

        با ورود کامپیوترهای شخصی در دهه 1360 به ایران و به کارگیری آن در اکثر سازمان­ها و ارگان‌های دولتی از جمله کتابخانه‌ها، آرشیوها و مراکز اسناد برای ذخیره و بازیابی اطلاعات کتاب‌شناسی، این شرکت در زمستان سال 68 کار طراحی و پیاده‌سازی بسته نرم­افزار جامع کتابخانه را در دستور کار خود قرار داد.بدین ترتیب مطالعات مقدماتی بسته نرم­افزار جامع کتابخانه توسط گروه کارشناسان نرم‌افزاری این شرکت و یک گروه کتابدار و اطلاع­رسان به عنوان مشاور آغاز و در سال 1369 اولین نسخه این محصول به جامعه کتابداری و اطلاع‌رسانی معرفی شد. این نرم­افزار در اندک زمانی توانست جای خود را در جامعه کتابداری و اطلاع­رسانی به دست آورد. با توجه به خصوصیت‌های این بسته نرم­افزاری اعم از جامعیت، کاربرمداری و... گرایش گسترده‌ای به این نرم­افزار رقم خورد و در طی زمان کوتاهی استفاده‌کنندگان بی شماری پیدا کرد.در زمستان 1377 طی مطالعات مقدماتی و متعاقب آن مطالعات جامع در خصوص شناخت، تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی نرم­افزار جامع کتابخانه تحت محیط عامل ویندوز آغاز شد. این نرم­افزار انتخاب مناسبی برای جایگزینی نرم­افزار قبلی بود چرا که امکانات محیط‌های جدید از یک طرف و افزایش توقع کاربران نرم­افزارها از طرف دیگر، در محیط­های قبلی پاسخگو نبود.

         

        لذا تولید، توسعه و امکانات نرم­افزار پیش ­بینی شد و این نرم­افزار هم در مدت زمان کوتاهی توانست جایگزین نرم‌افزارهای قبلی پارس آذرخش شود و حتی خیل گسترده‌­ای از جامعه استفاده‌کنندگان جدید به خانواده پارس‌آذرخش اضافه شد. این روند رشد صعودی در این مقطع نیاز به انتشار اطلاعات در سطح وب جهانی را برای پارس‌آذرخش یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر رقم زد تا آن تاریخ هیچ اشاعه اطلاعاتی از کتابخانه­ها در سطح وب جهانی در ایران مطرح نبود تا اینکه Parsweb Suite محصول مبتنی بر وب پارس آذرخش متولد شد.

        در زمستان 1378 مطالعات مقدماتی و متعاقب آن مطالعات جامع در خصوص شناخت، تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی نرم­افزار جامع اطلاع­رسانی مبتنی بر وب  (Parsweb Suite) آغاز شد و در مدت زمان کوتاهی توانست ارتباط برخط کتابخانه‌های کشور را تحقق بخشد. البته ارتباط بین کتابخانه‌ها در دهه هفتاد توسط پروژه­های فهرستگان انجام می‌شد که الزاما شرکت پارس آذرخش مجری این پروژه‌ها بود.

        در پاییز سال 1387 پورتال کتابخانه­ای شرکت پارس‌آذرخش با هدف ایجاد چهارچوب فکری و همچنین توسعه زیرساخت‌های فنی برای خدمات پیشرفته و امکان دسترسی پیوسته به مجموعه وسیع کتابخانه­ها تولید شد.

        این برنامه یکی از اجزای کلیدی استراتژی الکترونیکی کردن خدمات کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع­رسانی به حساب می‌آید و نقش اساسی در هماهنگی و تحرک در دیجیتالی کردن فعالیت­ها در کتابخانه و مراکز اسناد و آرشیو دارد.

         

        این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت در حوزه کتابداری و اطلاع­رسانی همواره سعی نموده ‌است با توسعه نرم‌افزارهای پیشرفته مبتنی بر فن‌آوری‌های نوین، کیفیت خدمات اطلاع‌رسانی کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع­‌رسانی را ارتقا بخشد.

        سیر تکاملی کتابخانه‌ها، دسترس‌­پذیری اطلاعات و منابع اطلاعاتی را به طور چشمگیری تسهیل و تسریع نموده و استفاده از فن­آوری اطلاعات و ارتباطات، امکان مدیریت بهینه اطلاعات و اطلاع‌رسانی مناسب به روش‌های مختلف را فراهم ساخته است. در این راستا شرکت پارس آذرخش با بهره‌گیری از فن‌آوری­‌های نوین و در مسیر حرکت به سوی کتابخانه دیجیتالی و تجربه خدمات جدید توسط کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، کتابخانه‌های دیجیتال با رویکردهای نوین اطلاع‌رسانی را در زمستان سال 1387 تحقق بخشید.

        به­‌طور کلی می­‌توان عواملی که سبب حرکت از کتابخانه الکترونیک به سمت کتابخانه دیجیتال ­شد را به صورت زیر خلاصه نمود:

        گردآوری، ذخیره و سازماندهی اطلاعات و دانش به شکل دیجیتالی؛

        کمک به انتقال مقرون به صرفه و کارآمد اطلاعات (صرفه­جویی در هزینه و زمان)؛

        تاثیر قابل توجه در سرمایه‌گذاری روی ساختار رایانه‌ای و ارتباطی؛

        ارتباطات قدرتمند و همکاری مابین جوامع پژوهشی، بازرگانی، حکومتی و آموزشی؛

        استفاده از فرصت­‌های آموزشی مادام‌العمر؛

        دسترس­‌پذیر ساختن منابع کمیاب و نایاب؛

        حفاظت از منابع آسیب‌پذیر

        نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال پارس‌آذرخش Digilib Suite با هدف سازماندهی، ذخیره و بازیابی اطلاعات منابع دیجیتال در سطح کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی توسعه یافته است. چرا که موارد فوق نقطه شروع در اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات کتابخانه دیجیتال است. بررسی کلی:

      ویژگیها و مزایای  آن

        نرم­افزار پایه برای حرکت به سوی کتابخانه دیجیتالی؛

        نرم­افزاری کاملا جامع و یکپارچه (integrated) است که تمام بخش‌های آن از بانک اطلاعاتی مشترکی استفاده می‌کنند.

        قابل نصب در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع­رسانی کوچک با چند ایستگاه کاری تا مراکز بزرگ با صدها ایستگاه کاری؛

        بهره‌گیری از قابلیت SSO یا استفاده از تمامی امکانات سیستم بر اساس سطح دسترسی کاربر فقط با یک بار ورود؛

        بدون محدودیت در تعداد ایستگاه‌های کاری؛

        امکان نصب به‌صورت متمرکز، نیمه متمرک

/ 1 نظر / 347 بازدید
علیرضا اداوی

با سلام پارس آذرخش نرم افزارهای مختلفی دارد . شما برای انجام ارزیابی بایستی نام نرم افزار را هم بیاورید . شاید نرم افزاری که ارزیابی شده است مربوط به دهه 70 باشد . نسل جدید نرم افزارهای پارس آذرخش با نام تجاری "آذرخش" و ... مباحث استاندارد و بزرگی را برای ارزیابی و شناسایی در خود دارد . در صورت شناخت بیشتر از نسل جدید نرم افزار های اطلاع رسانی می توانید با اینجانب ارتباط برقرار نمایید .