مهناز قادرآبادی

معرفی بانکهای اطلاعاتی    scopus، SpringerLinkو   Pubmed

Ø   scopus

بزرگترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است.یعنی علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم می‌کند. از این رو می‌توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تا کنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است که این خود شاخصی برای تعیین کیفیت مقاله می شود. همچنین موثرترین کشورها، نشریات، موسسات علمی، آثار و دانشمندان از این طریق مشخص می­شوند. اواخر سال 2004 از سوی الزویر (ناشر هلندی) راه اندازی شد.این پایگاه با همکاری 21 مؤسسه از سراسر جهان ارائه شده و به سرعت رقیب جدی موسسه اطلاعات علمی شد که قریب 50 سال پیشرو نمایه­های استنادی در جهان بود.

دارای متون پژوهشی و منابع کیفی از «تمام حوزه­های علوم» می باشد.

پوشش زمانی منابع هر حوزه:

®     Life & Health Sciences back to 1966 علوم زیستی و بهداشتی
®     Engineering back to 1970
مهندسی
®     Environmental Sciences back to 1980
علوم زیست محیطی
®     Biological & Agricultural Sciences back to 1994
علوم بیولوژی و  کشاورزی

®     Social Sciences back to 1996 علوم اجتماعی  
®     Physics, Chemistry & Mathematics back to 1996
فیزیک، شیمی، ریاضی

بیش از 17000 عنوان مجله علمی از 4000 ناشر بین المللی را تحت پوشش قرار می دهد.
این تعداد شامل 1000 مجله دسترسی آزاد، 500 مجموعه مقالات همایش ها و... میشود.

 این مجموعه 100% با مقالات مدلاین همپوشانی دارد.

علاوه بر مقاله مجلات، منابع علمی وب، مجموعه مقالات همایشها، پایان نامه ها، پروانه های ثبت اختراع و... را در بر میگیرد.

 در مجموع 33 میلیون چکیده در این پایگاه موجود است. نتایج برگرفته از 386 میلیون صفحه وب علمی، همین­طور 21 میلیون پروانه ثبت اختراع در این مجموعه وجود دارد.


کاربرد پایگاه:

با استفاده از این پایگاه اطلاعاتی علاوه بر شناسایی، جستجو و دسترسی به مقالات کیفی از مهمترین مجلات و ناشران معتبر، میتوان فعالترین نویسندگان، سازمانها و مراکز تحقیقاتی، مجلات هسته در هر حوزه موضوعی را تعیین و رتبهبندی نمود.

لازم به ذکر است: پایگاه یاد شده یک پایگاه چکیده است و برای دسترسی به متن کامل مقالات باید مجلات ناشران تحت پوشش را بصورت الکترونیکی مشترک بود. در این صورت میتوان با استفاده از لینکها به متن کامل رسید.   

این پایگاه گران قیمت «روزانه» آپدیت می شود.

نشانی: www.scopus.com

 

Ø   SpringerLink

 SpringerLink از پیشرفته ترین محیط های جستجوی اطلاعات در زمینه های علوم پایه ، فنی مهندسی و پزشکی می باشد که شامل ژورنال و کتاب الکترونیکی است . این پایگاه یکی از منابع برگزیده محققین در دانشگاه ها و همین طور صنایع بزرگ بوده که ژورنالها و کتابهای منتشر شده توسط Springer با بیش از ١۵٠ سال سابقه را به صورت الکترونیکی عرضه مینماید.

در حال حاضر، این مجموعه با بیش از ١۶٠٠ عنوان ژورنال داوری شده  Peer Reviewed و تعداد زیادی کتب الکترونیکی، کتب مرجع و مجموعه های آرشیو در اختیار محققین سراسر جهان قرار می گیرد و سالانه حدود ٣٠٠٠ عنوان کتاب جدید، کتاب مرجع و کتاب های دوره ای به آن اضافه میگردد، مجموعه کتب الکترو نیکی Springer  شامل کلیه کتب چاپی این ناشر بزرگ بوده و به هر دو قالب HTML و PDF عرضه میگردد، همچنین امکان جستجو در متن کتاب و جستجوی هم  زمان در بین کتب و ژورنالها وجود دارد  . SpringerLink.  محیط برگزیده محققین است زیرا استفاده از آن آسان بوده و به سادگی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار استفاده کنندگان قرار میدهد .

Ø   Pubmed

یکی از محیط های جستجو و بازیابی منابع حوزه ی علوم پزشکی در وب جهان گستر (World Wide Web )است که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI=National Center for Biotechnology Information) واقع در کتابخانه ی ملی پزشکی آمریکا (NLM) تهیه شده است. این ابزار، دسترسی به پایگاه اطلاعاتی مدلاین (Medline

/ 1 نظر / 19 بازدید
سمیرا اسماعیلی

عالی بود تشکر